Montaż płyt warstwowych na dachu
Płyty warstwowe to rozwiązanie wykorzystywane głównie w budownictwie przemysłowym do budowy hal produkcyjnych, sklepów wielkopowierzchniowych, biurowców i magazynów. Mają zastosowanie zarówno przy budowie ścian, jak i dachów wspomnianych obiektów. Montaż płyt warstwowych to zdecydowanie szybsza metoda stawiania budynków niż tradycyjne murowanie.
Płyty warstwowe składają się z blaszanej obudowy, w której znajduje się rdzeń z materiału termoizolacyjnego, może to być styropian, wełna mineralna lub poliuretan. Występują w różnych grubościach, w przypadku płyt dachowych to od 75 mm do 120 mm, a wybór właściwej grubości zależy od temperatury, jaka docelowo będzie panować w budynku. Zachęcamy do zlecenia nam montażu płyt warstwowych na dachach – gwarantujemy precyzyjną i terminową realizację zleceń.
Jak wygląda montaż płyt warstwowych?
Profesjonalny montaż płyt warstwowych odbywa się w technologii szkieletowej. Same płyty pełnią funkcję osłonową i mocowane są za pomocą wkrętów do szkieletu, który stanowi element konstrukcyjny całej budowli. Z uwagi na swoją budowę płyty warstwowe jednocześnie stanowią przegrody, jak i termoizolację budynku, wykazują również właściwości izolacji akustycznej. Ich zastosowanie ma uzasadnienie praktyczne i ekonomiczne.
Fachowy montaż płyt warstwowych na dachach jest procesem, który jest stosunkowo szybki, szczególnie w porównaniu do tradycyjnych pokryć dachowych. Oto kroki, które są typowe dla procesu montażu – pierwszym z nich jest przygotowanie powierzchni pod montaż płyt warstwowych. Obejmuje on usunięcie wszelkich starych pokryć dachowych, naprawę ewentualnych uszkodzeń, remont dachu i oczyszczenie go z wszelkich zabrudzeń. Następnie, jeśli to konieczne, na powierzchni dachu instalowana jest warstwa izolacji termicznej w celu poprawy efektywności energetycznej budynku. Kolejną czynnością jest montaż konstrukcji nośnej – instaluje się ją na powierzchni dachu w odpowiednich odstępach, aby utrzymać płyty warstwowe w miejscu. Konstrukcja ta może być wykonana z drewna lub metalu, w zależności od projektu.
Czas na układanie płyt warstwowych na dachu. Układamy je na konstrukcji nośnej w odpowiedniej kolejności. Mocujemy ja zazwyczaj za pomocą specjalistycznych śrub lub poprzez spawanie. Wybór metody zależy od rodzaju płyt i specyfikacji projektu. Po zamontowaniu płyt warstwowych na dachu konieczne jest dokładne wykończenie pokrycia. Obejmuje to instalację elementów dodatkowych, takich jak obrzeża, rynny, okapy i inne akcesoria. Na koniec przeprowadzamy testy, aby upewnić się, że dach jest szczelny i spełnia wszystkie wymagania.
Ile trwa montaż płyt warstwowych na dachu?
Montaż płyt warstwowych jest szybki, w jeden dzień roboczy sprawna ekipa może pokryć nawet setki metrów kwadratowych powierzchni. Poszczególne płyty łączy się poprzez dokładne dociskanie zamków, dlatego całość pokrycia jest bardzo szczelna. W niektórych miejscach może być konieczne dodatkowe uszczelnienie pianką poliuretanową. Styki poddawane są obróbce blacharskiej, aby polepszyć ich szczelność i estetykę.