Realizujemy projekty
komercyjne
oraz indywidualne

Metody usuwania nieszczelności dachów

uszkodzony dach na domu

Regularne przeglądy dachów umożliwiają szybkie wykrycie i naprawę nieszczelności. Dzięki temu dach zachowuje swoją funkcjonalność, wydłuża się jego żywotność i zmniejszają koszty utrzymania. Regularne drobne naprawy są bowiem znacznie mniej kosztowne niż wymiana całego pokrycia dachowego i usuwanie skutków przeciekania. W zależności od rodzaju dachu, materiałów użytych do jego wykonania, a także stopnia zawilgocenia i zniszczeń wyróżnia się kilka sposobów usuwania nieszczelności.

Popularnym pokryciem jest papa, która znajduje się zarówno na starych budynkach, jak i tych powstałych niedawno. Usuwanie nieszczelności dachów pokrytych papą jest stosunkowo proste. Jeśli uszkodzenia występują w niewielkich ilościach i lokalnie, to do tego celu wykorzystywane są masy uszczelniające lub łaty. W bardzo trudnych przypadkach, jeśli nieszczelności pokrywają sporą część dachu, konieczne może być ułożenie nowej warstwy papy. Taki zabieg bez usuwania starego pokrycia wykonywany jest wyłącznie, jeśli warstwa ocieplenia nie zawilgotniała. W przeciwnym razie bezwzględnie należy ją osuszyć, a w skrajnych przypadkach nawet wymienić.

Jak usuwać nieszczelności dachów?

Nowoczesne warstwy, takie jak membrany i wszelkiego rodzaju folie, mimo że charakteryzują się wysoką trwałością, również narażone są na uszkodzenia. W ich przypadku popularną metodą usuwania drobnych nieszczelności jest zaklejanie ich specjalną taśmą. Jedna z jej warstw pokryta jest mocnym klejem, dzięki czemu taka łata szczelnie przywiera do otoczenia nieszczelności i eliminuje możliwość powstawania przecieków. Taki rodzaj naprawy jest prosty i skuteczny, pomaga jednak wyłącznie na drobne ubytki.

W przypadku dużych uszkodzeń konieczne jest skorzystanie z bardziej zaawansowanych produktów. Należą do nich żywice. Ich aplikacja polega na nakładaniu wałkiem lub natryskowo warstwy produktu na zniszczoną hydroizolację. W ten sposób po utwardzeniu powstaje szczelna powłoka odporna na opady i promieniowanie UV. To metoda, która umożliwia nie tylko renowację dachu, ale również ich wykończenie. Sprawdza się zwłaszcza w problematycznych miejscach – przy kominie, urządzeniach dachowych, panelach fotowoltaicznych.

Copyright © 2024 MAK-DACHY

Design by Graff